Zakázaný Bůh – 6. díl – dnes na ČT 2 v 21.35h – Turzovka

napsal: ŘKF Šumice  → 

Image result for turzovka hora

V červnu 1958 se v lese na hoře Živčáková u obce Turzovka na Slovensku zjevila lesníku Matúši Lašutovi Panna Maria. Místo zjevení a blízký, údajně léčivý pramen se staly cílem řady poutí katolických věřících. Spontánní cesty začaly režimu vadit stejně jako další projevy lidové zbožnosti. Matúš Lašut byl předvolán Veřejnou bezpečností a byl vyslýchán s cílem, aby svoji vizionářskou zkušenost popřel. Později byl dokonce hospitalizován na psychiatrii. Své svědectví ale nikdy neodvolal. Hora Živčáková se stala cílem poutníků nejen z okolí, ale i z Moravy a Čech.

Pramen i místo pouti se staly terčem útoků Státní bezpečnosti a jednotliví poutníci byli často legitimováni. I tak ale počet poutníků rostl a stejně tak se rozvíjely různé strategie, jak se do Turzovky dostat. Jednotlivé zájezdy byly maskovány jiným cílem určení, autobusy v Turzovce neparkovaly, ale pokračovaly na jiná místa, aby pak ve smluveném místě své pasažéry vyzvedly pro zpáteční cestu.

Pouť na Turzovku se stala fenoménem a pro řadu poutníků se stala duchovní posilou v čase, kdy se materialistický režim na jednu stranu snažil ukázat náboženství jako bezvýznamný přežitek, na druhou stranu jakýmkoli jeho projevům věnoval zvýšenou pozornost a snažil se je potlačit. Objektový svazek Živčáková: zjevení Panny Marie je šestým dílem třináctidílného dokumentárního seriálu Zakázaný Bůh, který na příbězích a v kontextu ukazuje dějiny katolické církve v Československu v letech 1945–1989.

Přehled dílů