Pozvánka do muzea

napsal: https://www.mjakub.cz/  → 

 
Vážený pane faráři,

díky několika farnostem a sbírkám našeho a bojkovského muzea bylo možno realizovat výstavu liturgických rouch. Na výstavě je k vidění ukázka ornátů, antependií, pluviálů, pall, vel a dalších předmětů používaných při liturgii. Připomenuta je historie vyšívání v klášterech, specializovaných dílnách i práce lidových vyšívaček. V rámci pojednání slavností liturgického roku je vysvětlen význam barev i jejich místo v lidovém prostředí.

V prostředí obyčejného člověka přetrvávaly pohanské zvyky, a proto jsou na výstavě připomenuty i pověry a pranostiky roku. Najdete zde také slavnosti jako Fašank, vynášení Morany či Létečko. Výstavu zakončuje vzácný vyšívaný textil, který pro faráře Hofera na počátku 20. století zhotovily kopanické vyšívačky.

Proto bychom Vás i Vaše farníky chtěli srdečně pozvat na výstavu Lidové a jiné motivy v liturgickém textilu, výroční zvyky, obyčeje a pověry.

Výstava trvá od 15. května do 3. října 2021.

Vstup do muzea včetně této výstavy je až do 5. června zdarma, kněží mohou výstavu navštívit zdarma po celou dobu jejího trvání.

Předem moc děkujeme a těšíme se na Vaši návštěvu.

Se srdečnými pozdravy

Robert Provodovský
pracovník vztahů k veřejnosti
produkční

Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě
tel.:+420 572 632 288 linka 216
mob.:+420 603 370 227
provodovsky@mjakub.cz
www.mjakub.cz